Skjern BykirkeVil du bære med

Vil du bære med

Løft med på din måde

Kirken er ikke først og fremmest en bygning. Her er vi kirke sammen i fællesskab, hvor vi alle sammen har betydning og værdi. Vi er helt afhængige af, at alle – efter evne og kræfter – bidrager både økonomisk og i løsning af en frivillig opgave. Og på den måde løfter med og gør en forskel. Men ’bidrag’ er ikke kun for andres skyld. Engagement, bidrag og forpligtelse giver samtidig os selv et øget ejerskab, så kirken bliver ’vores kirke’.

Hvordan kan du løfte med?

Bidrag økonomisk – kirken har brug for, at alle bidrager.

Sig ja til en frivillig opgave, som du har lyst og kræfter til.

Bed for kirken; en usynlig men meget vigtig opgave.

Bliv sponsor for kirken. En unik mulighed for dig, som har virksomhed.

Som fællesskab løfter vi i flok! Du kan bidrage på forskellige måder, og i kirken er der brug for os allesammen.

– Vi glæder os til at få dig med ombord!

LØFT MED

Frivillige opgaver

LØFT MED

Bidrag økonomisk

LØFT MED

Erhvervssponsorat