Skjern BykirkeNyhedsbrev januar 2017
Nyhedsbrev januar 2017

Du får det hele her…

Henrik Højlund, sognepræst og formand for Evangelisk Luthersk Netværk, har skrevet det man kan kalde “årets nytårstale” i en kronik I Kristeligt Dagblad. Han skriver blandt andet disse opløftende ord:

“Og så kommer vi i kirke nytårsdag og får serveret en enkelt linje, som blot konstaterer, at Jesus blev omskåret på den 8. dag og fik navnet Jesus.

Ikke så meget som en smule konfetti-tilbehør eller bare en enkel lille raket. Som om kirken vil sige: Det er nok. Det er alt, hvad der behøves til det nye år. Alt det andet er kun udenomsværker. Her er sagen i en nøddeskal: Jesus.

Og det er præcis, hvad kirken vil sige: Jesus først og sidst. Jesus foran alt andet.

Så stor er Jesus. Så altomfattende er han. Glipper alt andet i 2017, så er der Jesus.

Skulle vi løbe ind i vort livs nederlag i år, så er Jesus der stadig. Og det samme gælder i et nationalt og globalt perspektiv.

Skulle vi blive væltet af altomfattende økonomisk krise, skulle Europas grænser for alvor bryde sammen, så flygtninge kommer i hidtil uset mængde, skulle terror pludselig blive hverdag her til lands, skulle klimaet for alvor begynde at opføre sig helt uforudsigeligt og katastrofalt, så er Jesus der stadig.

Og hans kraft og magt er uendelig, hans godhed uden grænser, hans løfter om at enhver som tror på ham skal leve, selvom han dør, står fuldstændig ved magt.”

Hele kronikken kan læses her: http://luthersk-netvaerk.dk/jesus-foran-alt-andet/

 


Diakonal hjælp

Skjern Bykirke har i december doneret til julekurve til dårligt stillede børnefamilier i vores område. Vi har desuden doneret kr. 10.000 til madbilletter, som giver trængende mennesker mulighed for at få et måltid mad på “Værestedet” på Vardevej.

Værestedet drives af KFUMs sociale arbejde i Danmark, og er en café og et værested for ensomme, socialt udsatte. Udover socialt samvær kan man købe sig et varmt måltid mad og få gratis gældsrådgivning.
Pengene til begge disse formål kommer fra Bykirkens midler til at fremme lokal diakoni.

I december måned samlede vi ved gudstjenesterne desuden ind til hjælp til flygtninge I nærområderne i og omkring Syrien. Det er kommet et stort beløb ind, kr. 23.980, som formidles videre til Mission Øst, der arbejder med nødhjælp i området.

 


2017 Generalforsamling

Mandag 20. marts kl. 19.00

Menighedens generalforsamling er årets fællesmøde, hvor vi i fællesskab sætter kursen for tiden der kommer. Vel mødt! (sted følger).

 

 

 


Sommercamp på Gammelbro

Mandag 3. juli – lørdag 8. juli (uge 27)

Igen i år der Sommercamp på Gammelbro Camping, hvor folk fra hele Danmark mødes under solen, opbygges, leger, samtaler, bader og spiser.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Indsamling ved Bykirkens gudstjenester

I januar måned samles ind til missionsarbejde i Etiopien gennem “Promissio”.

Helt konkret er vi blevet spurgt om at støtte en af de lokale evangelists arbejde ud fra den lutherske Mekane Yesus kirke. Det koster kr. 2.492 pr. måned at have en evangelist ansat på fuld tid.

Læs mere om arbejdet her:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Indsamling ved gudstjenester:
Giv kontanter – eller anvend Skjern Bykirkes MobilePay ellerSwip.
Nr. 26622661 er nummeret til begge tjenester.

 

 


Vigtige datoer

Mandag 20. marts kl. 19.00: 2017 Generalforsamling
Mandag 3. juli – lørdag 8. juli (uge 27): Sommercamp på Gammelbro

 

 

Seneste blogindlæg

“Vil du være min ven?”

“Vil du være min ven?”

"Vil du være min ven?" Blogindlæg om fællesskab Hver tirsdag er der legestue i Skjern Bykirke fra 10-12. En dag kom der en lille pige hen til mig og spurgte frimodigt og forventningsfuld: ”Vil du være min ven?” Det gjorde mig glad med denne åbenhjertighed og direkte...

læs mere
Når I faster!

Når I faster!

Jesus siger ”når I faster” til sine disciple i Matthæusevangeliet 6,16. Han siger ikke ”hvis I faster!” Gennem mange år havde jeg ikke nogen praktisk forståelse og erfaring af det at faste

læs mere