Skjern BykirkeNyhedsmail oktober 2017
Nyhedsmail oktober 2017
Gå Glip

Kender du forkortelsen FOMO? Det står for Fear of Missing Out. Det er frygten for ikke at få det hele med.

Der foregår bare så meget omkring os, vi har så mange valgmuligheder og adgang til så store informationsmængder, at det i praksis er umuligt at få det hele med.

Derfor kunne det måske være gavnligt, som psykologiprofessor Svend Brinkmann foreslår, at gå glip af noget mere og nøjes med noget mindre.
Det er faktisk ikke en fremmed tanke bibelsk set. Gud holder inde med sit arbejde i skabelsen og reserverer den syvende dag til hvile.

Jesus begynder sin tjeneste med at gå ud i ørkenen i 40 dage og faste. Han minder sine disciple om blomsterne på marken og fuglene på himlen, og deres enkle liv, når de er bekymrede for, om de nu har fået alt det ud af livet, som de gerne vil.
Nøjsomhed for nøjsomhedens skyld er bare ikke Bibelens målsætning. Men nøjsomhed levner plads til Jesus og troen på ham i vores hverdag, hvor vi ellers ville have set et afsnit mere af en eller anden uendelig TV-serie.

Begrænsningens kunst kan give dig en glæde ved at finde ind til det vigtige.

Morten Rugager Kristensen
Menighedsmøder

Vi har så småt taget hul på de fire menighedsmøder, som er det forum, hvor vi diskuterer menighedens ve og vel, og drømmer lidt om fremtiden.

Vi skal bl.a. snakke om at menigheden får krop i os, når vi rækker de gode nyheder til vores medmennesker, i både ord og handling. Og vi skal diskutere planerne for at Skjern Bykirke får krop i form af kirkesal og menighedslokaler. Og vi vil også gerne, som bestyrelse, vejre stemningen for hvornår vi gerne vil fejre gudstjeneste.

Du kan stadig nå at tilmelde dig til de sidste møder her:

Menighedsdoodle (https://doodle.com/poll/mdct5um6844uyzc3)
Morten til Israel

Den 21. oktober tager Morten, den ene af vores præster, til Israel. Hvert år har præsterne to studieuger, som de kan bruge på at fordybe sig i et emne og dette efterår tager Morten til Discipelskolen i Tiberias, hvor han skal undervise eleverne i Nådegaver og menighedsliv.

D. 25. oktober følger Lea og børnene i hans fodspor, og vi holder efterfølgende en uges ferie i Israel sammen. Vi kommer hjem igen mandag d. 6. november.
Kirkeinspirationsdag 2017

Lørdag 30. september var vi en håndfuld fra Skjern Bykirke, som tog på Kirkeinspiration i Aarhus, arrangeret af Evangelisk Luthersk Netværk. En af talerne var englænderen Neil Hudson, som talte om at leve som kristen i hverdagen, 24/7.

Han sagde bl.a. at vi skal turde være mere åbne om troens betydning - i første omgang måske bare for os selv. For eksempel bede en mandagmorgen-bøn: Gud, velsign mine kolleger, hjælp mig i dag gøre mit arbejde til din ære.

To personer fortalte også om hvordan de havde fundet vej til tro på Jesus i en voksen alder. Det var utroligt opmuntrende at lytte til. Der var fælles lovsang, en række spændende seminarer og alt i alt fik vi mange gode tanker og input med hjem.

Der deltog ca. 130 mennesker fra sogne-, valg- og frimenigheder rundt i landet.


**
Kanotur med konfirmanderne

------------------------------------------------------------
I lørdags var Morten og konfirmanderne på kanotur. Det begyndte som en lidt regnfuld affære, men som dagen skred frem, stoppede regnvejret, og vi fik en rigtig god (og hurtig) tur ned ad Skjern Å.

Der er 26 konfirmander på holdet, det største vi har haft indtil nu. Det giver et godt fællesskab i gruppen, selvom de kommer fra tre forskellige skoler. Vi håber I vil tage dem med i jeres forbøn og bede om, at de må finde deres egne ben i troens spørgsmål.

Smågrupper

I august måned rykkede vi rundt i smågrupperne og det gav plads til 15 nye voksne i vores mindre fællesskaber, som ikke var i en smågruppe før sommerferien.

Det er dejligt at opleve den villighed, der er til at give plads, så det kristne fællesskab til stadighed er imødekommende og åbent.

Der er selvfølgelig fortsat mulighed for at komme i en smågruppe! Kontakt Morten Rugager, hvis du er interesseret.

kontakt Morten (mailto:morten@skjernbykirke.dk)

Indsamling ved gudstjenester:
Giv kontanter - eller anvend Skjern Bykirkes MobilePay.
Nr. 26622661 er nummeret der fremover udelukkende kan bruges til indsamling i kirken eller gaver, til menigheden. Bidrag indbetalt på dette nummer giver mulighed for skattefradrag.Se hvordan man tilmelder sig fradrag her (https://mobilepay.dk/da-dk/Nyheder/artikler/Pages/Nu-kan-du-faa-skattefradrag-for-MobilePay-donationer.aspx)

Datoer
* Onsdag 4/10, torsdag 5/10, mandag 9/10 og tirsdag 10/10: Menighedsmøder

Seneste blogindlæg

“Vil du være min ven?”

“Vil du være min ven?”

"Vil du være min ven?" Blogindlæg om fællesskab Hver tirsdag er der legestue i Skjern Bykirke fra 10-12. En dag kom der en lille pige hen til mig og spurgte frimodigt og forventningsfuld: ”Vil du være min ven?” Det gjorde mig glad med denne åbenhjertighed og direkte...

læs mere
Når I faster!

Når I faster!

Jesus siger ”når I faster” til sine disciple i Matthæusevangeliet 6,16. Han siger ikke ”hvis I faster!” Gennem mange år havde jeg ikke nogen praktisk forståelse og erfaring af det at faste

læs mere